Zvýšená teplota bývá nejčastěji příznak nemoci, u malých dětí může též provázet růst zubů, může být i příznak přehřátí organismu (úpal, úžeh), vyskytnout se může i po očkování. Zvýšená teplota u dítěte je teplota těla nad 37°C.
Jaké teploty u dětí rozlišujeme?
Pokud měříme dítě rektálně, kde je o půl stupně vyšší teplota, za zvýšenou teplotu považujeme více než 37,5°C. Teplota je sama o sobě do určité míry léčebným procesem. Zvyšuje rychlost a sílu imunitní odpovědi a omezuje účinnost množení některých patogenů. Rozlišujeme teplotu zvýšenou, což je teplota mezi 37 -38°C (rektálně do 38,5°C) a horečku, což je teplota nad 38°C (rektálně nad 38,5°C).
Jak nejlépe přistoupit k léčbě teploty u dětí?
Zvýšenou teplotu (subfebrilie) – t.j. teplotu 37-38°C, rektálně až 38.5°C, netřeba snižovat. Dítě by mělo být v klidu, dodáváme dostatek tekutin.
Horečka (febrilie) je teplota nad 38 °C (rektálně nad 38,5°C). Takovou teplotu léčíme antipyretiky v příslušné dávce – vždy dávkujeme dle váhy dítěte, nikoli podle věku! Pokud je horečka úporná a vrací se velmi často během dne, můžeme střídat paracetamolovou řadu léků (Paralen, Panadol) s ibuprofenovou řadu léků (Nurofen, Ibalgin, Ibuprofen) po 3-4 hodinách. Dětem se nepodává acylpyrin, aspirin.
Teplotu neléčíme preventivně, pouze pokud teplota překročí 38°C. Kromě podávání léků proti teplotě je možno použít též fyzikální chlazení. Dítěti nabízíme tekutiny častěji než obvykle, sledujeme hlavně jeho celkový stav.
Fyzikální chlazení
Fyzikální chlazení nepoužíváme, pokud ho dítě špatně snáší, má ledové nohy a ruce nebo má vyrážku na kůži!
1) Omývání houbou (sponging)
Dítě posadíme do vaničky, napustíme vodu ( nikoli studenou!) – teplota by měla být kolem 30°C, omýváme dítě houbou cca 10-20 min.
2) Zábaly
Hrudník a břicho zabalíme do vlažné tkaniny na 10-15min.
3) Led do třísel
Ledové kostky či ledové polštářky zabalené do bavlněné textilie přikládejte do oblasti třísel.