Začíná škola! Jak zvládnout nástup do lavic ve zdraví?

ePediatr - Jak zvládnout nástup do lavic?

Jako vždy bude pro mnohé děti začátek září znamenat také začátek školní docházky. Některé se těší, některé se obávají. Někomu bude adaptace na nový režim trvat déle, někdo bude nadšený od prvního dne. Buďte proto trpěliví. Neporovnávejte děti mezi sebou, jsou to individuality. Po veselé zábavě ve školce nyní přichází pevný řád a to je opravdu velká změna. Najednou budou muset děti sedět v lavici, udržet pozornost delší dobu a učit se novým věcem. Přibude další výrazná autorita – paní učitelka.

 

Zkuste dítě na školu trochu připravit, povídejte jim, co je bude čekat a motivujte je novými kamarády, zajímavými předměty či zábavou o přestávkách. Nikdy je školou nestrašte. Zpříjemněte jim start aktovkou či penálem s jejich oblíbeným hrdinou, ať se můžou těšit, až je budou používat. Povzbuzujte je i tehdy, když se jim nebude něco dařit. Je to přirozená součást učení.

 

Důležitost jídelníčku

Děti jsou po prázdninách zvyklé na „volnější“ režim. Kromě toho, že se jim nebude chtít vstávat, nebudou chtít pak rovnou zasednout k snídani. Na tu ale nikdy nezapomínejte. Je důležitým startem do každého dne. Tak oblíbené sladké cereálie určitě není jediná možnost, co dítěti ráno připravit. Pestrá strava obsahující všechny důležité živiny je jedním z předpokladů dobrého zdraví. Kromě snídaně Vás čeká i příprava svačiny do školy. Zkuste se vyhnout klasickému pečivu se salámem a připravte dětem do školy krabičku s nakrájeným ovocem či jogurt. Pitný režim dítěte je též velmi důležitý. Každý den zkontrolujte, zda dítě ve škole láhev s pitím vypilo. Vyhněte se slazeným nápojům či džusům. Ideální je, aby se dítě naučilo pít čistou vodu. Některé děti opravdu během dne „zapomenou“ pít a pak se vrátí ze školy unavené či s bolestí hlavy.

 

U větších dětí často vídáme bojkot obědů ve školní jídelně, které jim Vy rodiče platíte. A to prostě proto, že ve školní kuchyni nevaří dobře. A když i svačiny přinesou domu netknuté, celý den prakticky nejí a po návratu domů luxují lednici a sní vše, na co přijdou. Je samozřejmé, že tento režim jejich tělu svědčit nebude a může být cestou k nebezpečné nadváze.

 

Nadváha a obezita

Až 20% všech dětí ve školním věku má nadváhu či obezitu. Pokud hovoříme s rodiči těchto dětí, často nalézáme kombinaci dvou nedůležitějších faktorů pro vznik obezity-nevhodný stravovací režim spolu se špatnou skladbou jídelníčku a nedostatek pohybu. Současný trend je opravdu takový, že děti preferují zábavu u počítače či tabletu než aktivní pohyb. Vaše dítě nemusí být zrovna závodní sportovec, je ale dobré, když alespoň dvakrát v týdnu nějakou pohybovou aktivitu absolvuje. K tomu je velmi přínosné pěstovat od malička v dítěti pozitivní postoj k přirozenému pohybu. Choďte s ním často pěšky, nepoužívejte MHD na jednu či dvě zastávky, nepoužívejte výtah, pokud to není nezbytně nutné. Jděte svému dítěti příkladem! Budete dělat něco pro své zdraví i zdraví svého dítěte. Chtít po dítěti, aby zhublo, když vy sami máte nadváhu a nehýbete se, to je velmi těžký úkol.

 

Dle posledních zjištění má navíc 42% školních dětí vadné držení těla. Zkuste tomu předejít vhodnými, zejména všestrannými pohybovými aktivitami. Důležitý je také kvalitní batoh do školy a vyhovující matrace na spaní.

 

Nemoci po nástupu do školy

Nemoci z mateřské školky už znáte. Věčné rýmy a kašel už Vás nevyvedou z míry. Poté, co se dítě ve školce už stabilizovalo a nemocnost už nebyla tak velká, přichází nyní jiný kolektiv a s ním i trochu jiné spektrum nemocí. Rýmy se samozřejmě také objeví, ale děti se s nimi již lépe poperou. Často se v tomto období setkáváme s bolestí v krku. Velká většina bolestí v krku (a to až 70-80%) jsou záněty virového původu, které se léčí pouze symptomaticky – tzn. lokální terapií do krku (pastilky, spray, kloktadlo), zvýšeným přívodem tekutin a odpočinkem jako při jiných virózách. Na tyto záněty se antibiotika neužívají, neměla by žádný efekt. Občasně se ale můžeme setkat se streptokokovou anginou, která se naopak antibiotiky léčit musí, a to většinou prostým penicilinem na deset dní. Výjimkou mohou být děti s alergií na penicilin, u kterých volíme jiný druh antibiotik.

 

Pokud dítě začne bolet v krku, není třeba s ním ihned běžet k lékaři. Naopak. Často první den obtíží v krku lékař nic nevidí a další den už může být angina patrná. Nechte proto dítě den dva v klidu, kupte v lékárně pastilky proti bolestem v krku a podávejte dostatek tekutin. Pokud i poté přetrvává bolest v krku či nepolevuje horečka, běžte s dítětem na vyšetření. Pokud si v ordinaci nejsme jisti původcem obtíží, můžeme provést z krku dítěte výtěr, abychom potvrdili přítomnost streptokoka.

 

Pokud je Vaše dítě po nástupu do školy opakovaně nemocné, zaměřte se na pestrost stravy, dostatek odpočinku a spánku. V lékárně můžete na podporu imunity pořídit např. preparáty s hlívou ústřičnou, která má prokázaný efekt na opakované respirační infekce. Velmi často je ale příčina častých onemocnění či únavy někde jinde…Nezapomínejte na psychickou pohodu dítěte. Těžká rodinná situace, rozvod rodičů či obtíže ve škole se na zdravotním stavu dítěte okamžitě promítnou.

 

Sdílet tento článek:

ANTIBIOTIKA

ATOPICKÝ EKZÉM

OČKOVÁNÍ

TEPLOTA

VÝŽIVA KOJENCŮ

ZAŽÍVACÍ OBTÍŽE