Dotazy z Poradny

Často se ptáte

nejčastější dotazy z poradny dětského lékaře

ekzém, akné, vyrážky, apod..

Po odstranění klíštěte sledujeme po následujících 2-3 týdny kůži dítěte. Je běžné, že v místě vpichu následující dny zůstává červená lokální reakce. Toto nás nemusí znepokojovat. Znepokojivý je nález zvětšujícího se kruhovitého útvaru, který se objeví nově na kůži až zhruba za týden ( literatura uvádí rozmezí 3-30 dní) . POZOR ! Nález na kůži nemusí být přítomen přesně v místě vpichu, může se objevit i na jiném místě těla.

Neštovice se přenáší zejména kapénkami (aerosol z dýchacích cest) )či přímým kontaktem s puchýřky.

Inkubační doba je cca 14-21 dní (některé zdroje uvádí rozmezí až 10-25 dní). Dítě je pro své okolí infekční už dva dny před výsevem vyrážky a poté do doby než se z puchýřků stanou suché stroupky, což je obvykle 7-10. den po prvním výsevu vyrážky.

Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění. Na kůži se objeví suchá ložiska, zarudnutí, ale i otok, mokvání, rudé plochy, drobné papulky. Kůži schází schopnost zadržovat vodu, proto je suchá a snadno se v ní tvoří trhlinky. Projevy na kůži jsou výrazně svědivé. 

Moluska se přenáší přímým kontaktem či kontaminovanými předměty, jako jsou ručníky, žínky, plovací pomůcky,
sedátka u bazénu apod. Nejčastěji onemocní předškolní a školní děti do 8 let věku, moluska se vyskytují i u adolescentů.


psychomotorický vývoj, bolesti hlavy, křeče, apod..

Febrilní křeče (často zkratkou označované jako FK) jsou záchvaty s horečkou vyskytující se u dětí mezi 6. měsícem a 5. rokem věku. Jedná se o generalizované křeče s poruchou vědomí (může být pouze celková svalová ochablost – atonie s poruchou vědomí).  Febrilní křeče přicházejí nejčastěji při úvodním vzestupu teploty nad 38°C na začátku onemocnění.

Nekomplikované febrilní křeče trvají většinou do 5 minut,  poté dochází k návratu do plného vědomí. Febrilní křeče se vyskytují během života u 2-5% dětí. I když vypadají hrozivě a rodiče často nesmírně vyděsí, jedná se o onemocnění benigní s dobrou prognózou. Riziko opakování je 30% , po dvou atakách již 50%. 

Samostatnou skupinou jsou febrilní křeče komplikované, jež jsou charakterizovány jako záchvaty fokální (ložiskové) a/nebo záchvaty trvající déle než 15 min a/nebo opakované záchvaty během 24 hod.

Kojence bychom měli posazovat až ve chvíli, kdy se umí posadit sám. Většinou to spolehlivě dokáže až kolem 9-10 měsíce, ale je to velmi individuální.

Miminko po narození nevidí ostře. Rozpozná světlo a tmu a jednoduché tvary. Předměty vzdálenější než 25 cm vidí rozmazaně. Kolem šestého týdne již zafixuje pohled na matku a zasměje se na ni.

Jednotlivé slabiky dítě většinou opakuje kolem 8. měsíce. Začíná většinou slabikami ba-ba, ta-ta, ma-ma. V tu dobu slabiky kojenec opakuje bez významu. První slova s jasným významem se objevují většinou až kolem roku věku. 



Velmi často nemají děti po očkování reakci žádnou. Z nežádoucích reakcí je nejčastější mrzutost, přechodné zhoršení kvality spánku nebo naopak delší spánek než obvykle, dále pak zvýšená teplota či horečka.

Zdravého prospívajícího kojence můžeme začít očkovat od 9. týdne věku. Včasná aplikace očkování dítě ochrání proti nebezpečným infekcím, které ohrožují život právě takto malých dětí (v českých podmínkách je to především infekce černým kašlem)


Kombinované vakcíny jsou moderní a šetrné. Jejich antigenní zátěž je přitom minimální. Výrazně menší, než je zátěž při onemocnění infekční nemocí. Pro vysvětlení – antigen je látka, kterou rozpoznává imunitní systém a reaguje tvorbou protilátek. České děti jsou hexavakcínou očkovány od roku 2007 a zkušenosti z klinických studií i dosavadní praxe ukazují, že její používání je zcela bezpečné.  Antigenní zátěž v současné hexavakcíně je řádově nižší než například zátěž po jediném očkování proti černému kašli, které dostávali jako malí dnešní rodiče. I kdybychom hypoteticky podali všechny dětské vakcíny naráz v jeden den, „zaměstnáme“ pouze 0,1 % kapacity dětského imunitního systému. Pro porovnání, očkovací látky pro povinná očkování obsahují v součtu cca 50 antigenů, novorozenecký imunitní systém je po narození vystaven kontaktu s více jak 1 milionem antigenů v rámci kolonizace střevního a genitálního traktu mikroorganismy.

Hliník se vyskutuje všude kolem nás. Potkáváme se s ním běžne ve vodě, vzduchu i potravě. Soli hliníku se vyskytují ve většině vakcín, protože posilují imunitní odpověď na očkování a podporují tak jeho účinnost. Jejich množství je minimální, méně než 1 mg v jedné dávce, někdy ještě mnohem méně. Většina hliníku je poté z těla velmi rychle vyloučena. 

Pro představu – během prvních 6 měsíců života děti přijmou cca 3mg hlinitých solí ve vakcínách. Oproti tomu přibližně 10 mg přijmou z mateřského mléka, a sušená mléka obsahují dokonce 10krát až 40krát více hliníku . Množství
hliníku v jedné očkovací dávce je tak srovnatelné s obsahem v litru sušeného kojeneckého mléka. Toto množství je zanedbatelné a není škodlivé. Způsob příjmu hliníku do těla při vakcinaci nijak neovlivňuje jeho působení.


rýma, kašel, bolesti v krku, apod..

Rýma může kojence hodně potrápit. Díky ní se mu hůře saje i spí. Rýmu léčíme zejména podávání nosních kapek (většinou postačí mořská voda) a odsáváním z nosu (nejúčinnější je odsávačka na vysavač). Miminko by mělo ležet ve vlhkém prostředí a mít hlavičku ve zvýšené poloze. Zkontrolujte tělesnou teplotu. Pokud má miminko horečku či zcela odmítá pít, je vhodné navštívit pediatra.

  • když se dítěti obtížně dýchá, např. dýchá těžce či zrychleně, nemůže se nadechnout
  • vykašlává krev
  • při nádechu či výdechu vydává netypické zvuky
  • máte podezření na vdechnutí cizího tělesa
  • když je dítěti do 3 měsíců věku
  • kašel trvá déle než 10 dní a nedostaví se zlepšení  
  • je provázen nepolevujícími vysokými horečkami 

Pokud dítě bolí v krku, zkuste nejdříve dítěti ulevit běžnými postupy – kloktat např. šalvěj, pár kapek tea tree oleje ve vodě či solný roztok,  můžete též použít volně prodejné pastilky či sprej na bolest v krku. Pokud je bolest úporná a provázená horečkou, navštivte svého lékaře. Návštěva lékaře není vhodná ihned po začátku obtíží, protože první den v krku ještě nemusí být známky angíny ještě plně rozvinuty.

Neštovice se přenáší zejména kapénkami (aerosol z dýchacích cest) )či přímým kontaktem s puchýřky.

Pokud máte novorozence či malého kojence cca do 3 měsíců, konzultujte s lékařem každou zvýšenou teplotu.  I u kojenců do 6 měsíců postupujeme při horečnatém infektu obezřetněji než se staršími dětmi a lékaře kontaktujeme ohledně konzultace stavu. Dále dítě s teplotou řešíme hlavně dle celkového stavu dítěte. Pokud je dítě čilé, pije, močí a nemá jiné znepokojivé příznaky, můžeme s návštěvou lékaře vyčkat tři dny. Podáváme léky na snížení teploty a dítě dostatečně zavodňujeme. Pokud nás z jakéhokoliv důvodu stav dítěte znepokojuje ( je malátné, nepije, nemočí, nemůžeme zastavit zvracení, horečka nereaguje na podáváné léky proti teplotě, dítě má neobvyklou vyrážku..), navštívíme lékaře ihned.


průjem, zvracení, bolesti břicha, apod..

Pokud dítě opakovaně zvrací, podáváme ledově vychlazené tekutiny po troškách. Nejvhodnější je vychlazený rehydratační roztok ( Kulíšek, Enhydrol – volně prodejné v lékárně) nebo glukopurem oslazený černý čaj. V první fázi se nesnažíme podávat žádné jídlo. Až ve chvíli, kdy dítě spolehlivě několik hodin nezvrací tekutiny, můžeme zkusit podávat vhodné dietní potraviny – např. studený namačkaný banán, suchá rýže apod.
Pokud dítě neudrží žádné tekutiny a málo močí, je třeba navštívit lékaře.

Pokud má dítě průjmovitou stolici, je třeba zejména hradit ztráty tekutin ( vhodný je např. oslazený černý čaj) a začít podávat dietní stravu ( banán, vařená rýže, vařená mrkev, starší bílé pečivo). K dietě podávejte ještě volně prodejná probiotika. Sledujte, jestli dítě pravidelně močí. Pokud je dítě malátné a málo močí, navštivte lékaře.

Pokud je dítě dehydratované, může mít jeden nebo více z následujícím příznaků – oschlé rty, nemočí či močí velmi málo, jeho kůže nemá normální napětí, jak jste zvyklí (tzn. vytažená kožní řasa se nevrací rychle zpět do původní polohy), vkleslá velká fontanela.

Počet stolic je velmi individuální. Pokud je dítě kojeno, může mít 10 stolic denně i jednu týdně, obojí je možné. Pokud miminko nebolí bříško, odcházejí větry a normálně močí, není důvod se znepokojovat.

Pokud dítě trpí zácpou, nejdůležitější je nejdříve změnit složení jídelníčku. Zásadní je navýšit množství tekutin ( alespoň 2 l vody) a vlákniny. Vyhýbejte se potravinám jako rýže, banán, vařená mrkev, bílé pečivo . Naopak je třeba navýšit množství vlákniny cestou např. sušeného ovoce, švestek, hrušek, celozrnného pečiva, oříšků, semínek. Vhodný je i heřmánkový čaj ráno nalačno. K režimu proti zácpě patří i dostatek přirozeného pohybu.
Pokud režimová opatření nefungují, je možné v lékárně pořídit i sirup na změkčení stolice.


kojení, příkrm, diety, apod..

Ublinkávání je projevem gastroezofageálního refluxu a jde o velmi běžný jev. Některé děti ublinknou po každém pití ( někdy i s dlouhým odstupem po krmení), některé děti neublinkávají vůbec. Po každém krmení ale dítěti umožněte si odříhnout uložením do správné polohy. Pokud dítě dobře prospívá, reflux není třeba nijak léčit.

Lepek by měl být zařazen do stravy kojence nejdříve po 4. měsíci , nejpozději do 7. měsíce věku.

Orientační výpočet je 160 ml mléka na 1kg váhy dítěte za den, tj. dítě s váhou 5kg by mělo za den vypít 800ml. Hodnota je orientační – není potřeba se trápit, pokud dítě vypije méně za předpokladu, že dobře prospívá.

Zdravý kojenec v prvních měsících života přibírá min 100-150g za týden.


infekce, alergie, urologie, ortopedie, apod..

Nejčastěji je reakce na píchnutí pouze lokální – zarudnutí , otok… Místo vpichu zchlaďte, můžete zkusit přiložit čerstvou cibuli či obklad s octem. Pokud máte doma nějaké antihistaminikum ( Fenistil kapky, Zyrtec, Zodac, Dithiaden), podejte je dítěti dle váhy. Otok a zarudnutí může přetrvávat i několik dní, podávajte tedy antihistaminika po celou dobu. Pokud dítě po píchnutí hmyzem začne otékat, špatně se mu dýchá či má celkovou slabost a začne omdlévat, volejte 155.

Po odstranění klíštěte sledujeme po následujících 2-3 týdny kůži dítěte. Je běžné, že v místě vpichu následující dny zůstává červená lokální reakce. Toto nás nemusí znepokojovat. Znepokojivý je nález zvětšujícího se kruhovitého útvaru, který se objeví nově na kůži až zhruba za týden ( literatura uvádí rozmezí 3-30 dní) . POZOR ! Nález na kůži nemusí být přítomen přesně v místě vpichu, může se objevit i na jiném místě těla.

Klíště před odstraněním zakápneme desinfekcí. Poté jemně odstraníme kývavým pohybem pinzetkou na klíště. Po odstranění klíštěte místo opět desinfikujeme. Pokud se nám nepodaří odstranit klíště celé, necháme zbývající část v kůži – nepokoušíme se ji nikterak z kůže vyškrabávat.

Pokud zašlete klíště na vyšetření, dozvíme se, zda bylo klíště nakažené či nikoli. Nedozvíme se nic o tom, jestli dítě onemocní či nikoli. Preventivní podávání antibiotik, pokud je klíště pozitivní na borelie, je při nejmenším sporné, a proto obecně nepovažujeme vyšetřování klíšťat za prospěšné.

Pokud je dítě dehydratované, může mít jeden nebo více z následujícím příznaků – oschlé rty, nemočí či močí velmi málo, jeho kůže nemá normální napětí, jak jste zvyklí (tzn. vytažená kožní řasa se nevrací rychle zpět do původní polohy), vkleslá velká fontanela.

Při zánětu močového měchýře dítě většinou chodí často močit, porce moči jsou obvykle menší či nevymočí vůbec nic. Močení může být velmi bolestivé, často jej doprovází pálení / řezání. Pokud má dítě tyto obtíže, je třeba odchytit doma moč ( nejlépe střední proud do sterilní zkumavky a to po omytí genitálu) a navštívit lékaře.
K zánětu močového měchýře nepatří teplota nad 38°C.

S novorozencem můžete vyrazit na procházku hned, jak se na to budete cítit. Procházky nedoporučujeme až ve chvíli, kdy teplota venku klesá pod minus 5 stupňů. Nedoporučujeme též procházky do nákupních center a mezi “školkové” děti.

Většinou se doporučuje se stříháním pár týdnů po narození počkat kvůli eventuálnímu poranění . Pokud jsou nehtíky velmi ostré a dítě se často škrábe, zkuste nehty zapilovat skleněným pilníkem.

Pokud chlapec normálně močí proudem a nemá opakovaně záněty močových cest či předkožky, není třeba přetahovat až do 3 let věku.


Vaše dotazy z Online poradny