Výživa Kojenců

Jak dlouho kojit?

Zdravého prospívajícího kojence lze výlučně kojit do 6. měsíce věku. Při výlučném kojení není třeba podávat žádné jiné tekutiny ani doplňky – podáváme pouze 1 kapku vitamínu D ( Vigantol ) denně do jednoho roku věku.

 

Z pohledu alergologů je vhodné nemléčné příkrmy včetně potenciálních alergenů začít podávat od ukončeného 4.měsíce věku – tzn. od 17. týdne života. I po zavedení nemléčných příkrmů dále podporujeme kojení 2 roky i déle.

Kdy zavádět příkrmy?

Nemléčný příkrm nemá být zaváděn do stravy před ukončeným čtvrtým měsícem věku, nejpozději s příkrmem začínáme v 6. měsíci věku. U dětí se zvýšeným rizikem alergie ( rodiče či sourozenci s alergií) postupujeme shodným způsobem jako u dětí bez rizika, není tedy odkládat zařazení potenciálních alergenů ( ryby, vejce) do stravy, naopak je lépe zavádět tyto potraviny ještě v době, kdy je dítě kojeno.

 

Nemléčné příkrmy podáváme zejména v pořadí: zelenina, dále zelenina s masem či žloutkem, až posléze ovoce a cereální příkrm ( kaše) . Pořadí však není striktní a řídí se též individuálními potřebami kojence.

Jak je to s lepkem u kojenců?

Lepek zavádíme ne dříve než po ukončeném 4. měsíci a ne později než po ukončeném 7. měsíci. Začínáme s cca 6g lepku denně – tj. 2 rozdrcené piškoty do ovocného pyré či jedna polévková lžíce mouky do zeleninového příkrmu či polévky.

Sdílet tento článek:

ANTIBIOTIKA

ATOPICKÝ EKZÉM

OČKOVÁNÍ

TEPLOTA

VÝŽIVA KOJENCŮ

ZAŽÍVACÍ OBTÍŽE