Podzim je tu, přichází rýma a kašel

food-fruit-ginger-128403 (1)

 

Také byly Vaše děti o prázdninách zdravé jako řípy? A sotva se dotkly školních lavic či dveří školky, zase vám začíná období, kdy bez kapesníku nevydrží ani chvilku?

Kromě nástupu do kolektivu přispívá ke zvýšení  nemocnosti také střídání teplot, kdy se ranní teploty už pohybují kolem nuly a odpoledne je ještě příjemných 20 stupňů a děti pobíhají v tričku.

Po prvním měsíci v kolektivu už se začínají plnit čekárny pediatrů. Nejčastěji přichází pacienti s klasickými obtížemi – rýmou a kašlem.  Je vždy nutné vyhledat pomoc lékaře?

 

Jak předcházet nemocem?

 

  • Zkuste Vaše dítko dostatečně otužovat během celého roku. Je vhodné chodit ven za každého počasí, nepřehánět to s vrstvami oblečení navíc.
  • Čerstvý vzduch a slunce prospívá každému.
  • Naučte děti jíst ovoce i zeleninu v syrovém stavu. Hlídejte, zda mají dostatečný přísun vitamínů.
  • Jakmile vidíte, že na děti „něco leze“, držte je v klidovém režimu bez fyzické zátěže, navyšte množství tekutin. Podávejte med, citrón, zázvor, česnek, cibuli.
  • Naučte dítě co nejdříve účinně smrkat. Tato banální dovednost je pro mnohé problematická a přitom dokáže zabránit mnoha komplikacím jako zánětům středouší či dutin.

 

Jak se poprat s rýmou?

 

Rýma je zánět sliznice dutiny nosní. Projevuje se otokem sliznice nosu, vodnatým a později až hnisavým výtokem z nosu.  Sekret, jež stéká i do hltanu, dráždí ke kašli. Zduřelá sliznice znesnadňuje dýchání nosem, objevuje se noční chrápání.  Často je přítomna zvýšená teplota.

Nejčastěji bývá rýma vyvolána viry. Sliznice oslabená působením virů je náchylnější k následné infekci bakteriální – tzv. superinfekci. Rýmu léčíme symptomaticky. Důležitá je důsledná hygiena nosu – u menších dětí odsáváním, u větších dětí edukací účinného smrkání. Všem prospěje vlhké prostředí, proto zejména na spánek můžeme kolem dítěte umístit mokré prádlo či plenu namočenou např. ve Vincentce. Je vhodné dítěti na spaní zvýšit polohu hlavy.

Na trhu je velké množství preparátů s mořskou vodou, které očišťují sliznici nosu a můžeme je použít i u nejmenších kojenců. Dalším typem jsou kapky dekongesční – ty zlepšují nosní průchodnost zmenšením otoku sliznice. Mohou se užívat pouze omezenou dobu a to nejčastěji týden. Běžná rýma nebývá důvodem k návštěvě dětského lékaře. Pouze v menšině případů je třeba zásahu lékaře a předepsání např. nosních kapek s antibiotikem. Ke komplikacím rýmy patří zánět středouší či zánět dutin. K prevenci jejich vzniku můžeme použít kromě výše zmíněného i konvičku na výplach nosu, která se stává častou součástí výbavy opakovaně nemocných dětí.

 

Co je kašel a jak ho léčíme?

 

Kašel vzniká drážděním receptorů na sliznici dýchacích cest, je to vlastně obranná reakce vedoucí k očištění dýchacích cest nejčastěji od hlenu, ale i od cizích těles.

Nejčastěji kašel doprovází běžné infekce horních cest dýchacích jako je rýma, zánět hltanu, zánět dutin nebo infekce dolních cest dýchacích – zánět průdušek a plic.

Běžně kašel dělíme na kašel suchý a vlhký (produktivní). Možná jste se setkali též s názvem štěkavý kašel, který bývá přítomen u zánětu hrtanu. Charakter kašle se během nemoci často mění. I při běžném nachlazení ale minimálně týden trvá, proto neočekávejme, že po pár dnech zcela vymizí.

Množství léčebných prostředků na kašel je obrovská. Není třeba ihned spěchat do lékárny pro sirupy, často si vystačíme s medem a citronem. Pokud ale pomocný lék přesto chcete pořídit, na kašel suchý můžete podávat tzv. antitusika, která kašel utlumí. Pokud dítě pěkně odkašlává, kašel již tlumit nechceme a naopak můžeme vykašlávání podpořit tzv. mukolytiky, jež hlen v dýchacích cestách naředí a usnadní tak jeho vykašlávání. Mukolytika se nedoporučuje užívat u dětí do 2 let. Celkově je efekt volně prodejných léků na kašel spíše sporný.

 

Kdy jít s kašlem k lékaři?

 

Velká většina všech infekcí horních cest dýchacích (ale i zánětů průdušek) je vyvolána virovou infekcí. Antibiotika na ně v tomto případě nepomáhají. Postačí proto, když dítě necháte doma v klidovém režimu, zvlhčíte vzduch, navýšíte množství tekutin a vitamínů. Pokud má dítě horečku, podáváme antipyretika dle váhy dítěte.

Lékaře vyhledejte vždy, když se dítěti špatně dýchá, má nepolevující horečku tři dny, odmítá pít, je v celkově špatném stavu nebo Vás cokoli na jeho zdravotním stavu či charakteru kašle znepokojuje. V tomto případě je vhodné, aby lékař dítě vyšetřil a důkladně poslechl.

 

 

 

Sdílet tento článek:

ANTIBIOTIKA

ATOPICKÝ EKZÉM

OČKOVÁNÍ

TEPLOTA

VÝŽIVA KOJENCŮ

ZAŽÍVACÍ OBTÍŽE