Co dělat, když má dítě průjem?

dite_prujem

Průjem je velmi častá potíž dětí ve všech věkových kategoriích. S průjmem se nejčastěji setkáme při tzv. střevní chřipce nebo také po dietní chybě (nevhodné skladbě jídleníčku) – např. po bohaté narozeninové oslavě. Léčba průjmu je vždy velmi podobná. Základem je dieta a rehydratace.

 

Pokud průjem provází také zvracení, je třeba nejdříve zkusit utlumit zvracení. O tom, jak zastavit zvracení se dozvíte zde .

 

Průjem může probíhat velmi lehce, kdy má dítě řídkou stolici pouze párkrát za celý den. Pokud je dítě jinak čilé, nemá teplotu a dobře pije, není třeba se nikterak znepokojovat. Upravíme stravu – podáváme dietnější potraviny a přidáme ke stravě probiotika.

 

Pokud má dítě průjmovitou stolici velmi často, je třeba zejména hradit ztráty tekutin (vhodný je např. oslazený černý čaj) a začít podávat striktně dietní stravu (banán, vařená rýže, vařená mrkev, starší bílé pečivo). K dietě podávejte ještě volně prodejná probiotika. V době průjmu nepodávejte mléčné výrobky (kojení nevadí) nebo podávejte mléčné výrobky bez laktózy. Samozřejmě se vyhněte podávání tučných či smažených jídel.

Jídlo podáváme spíše častěji v menších porcích.

 

Co koupit v lékárně na průjem?

 

Přípravky na bázi jílu – schopny se vázat s hlenem sliznice zažívacího traktu a zvyšuje tak jeho kvalitu a množství. Touto cestou chrání sliznici proti infekci a škodlivým látkám a umožňuje rychlejší uzdravení. současně je schopen vázat toxické látky produkované infekčním původcem průjmu. (Smecta, Sorbecta)

 

Přípravky na bázi želatiny – vytváří na střevní sliznici ochranný film, který chrání střevo před toxiny a neutralizuje zánětlivé procesy ve střevě. Zároveň podporuje rychlejší odchod škodlivých látek z těla. (Tasectan)

 

Aktivní uhlí – pohlcuje plyny a toxické látky ze zažívacího ústrojí

 

Probiotika – v lékárně lze pořídit celá řada probiotik v různých formách (kapky, tobolky, sáčky). Můžete je užívat při průjmu a zejména po jeho skončení k normalizaci střevní mikroflory.

 

Sledujte celkový stav dítěte

 

Neočekávejte, že se průjem ihned vytratí. Sliznice střeva potřebuje určitý čas k regeneraci, proto průjem většinou pár dní trvá, poté může být stolice ještě dalších několik dní nestandardní barvy či konzistence. Při průjmu i po něm též dítě často udává křečovité bolesti břicha.

Vždy je třeba sledovat celkový stav dítěte. Pokud je dítě malátné a málo močí, navštivte lékaře ihned. Sledujte také, zda ve stolici dítěte není krev. Může se tam vyskytnout např. při infekci Campylobacterem či Salmonellou. V takovém případě raději stav konzultujte se svým pediatrem. Více o nejčastějších infekčních původcích průjmu se dozvíte zde.

 

Chronické průjmy

 

Pokud dítě trpí průjmy dlouhodobě, infekční příčina je spíše méně pravděpodobná. Samozřejmě je třeba stolici dítěte podrobně vyšetřit na přítomnost bakterií či parazitů. Dále se ale zaměřujeme na vyloučení neinfeční příčiny průjmů jako např. celiakie, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, zvýšená funkce štítné žlázy, dráždivý tračník a mnoho dalších. Tyto příčiny průjmů jsou mnohem méně časté, při dlouhodobém trvání průjmu na ně ale musíme pomýšlet.

 

 

Sdílet tento článek:

ANTIBIOTIKA

ATOPICKÝ EKZÉM

OČKOVÁNÍ

TEPLOTA

VÝŽIVA KOJENCŮ

ZAŽÍVACÍ OBTÍŽE